
Læs og lyt gratis i 30 dage
Det er et fucking eventyr!: Med DNA-forskeren på sporet af mennesket
Fra 99 kr/måned efter prøveperioden. Afslut, når du vil.

Læs og lyt gratis i 30 dage
Læn dig tilbage med Nextorys app, og find din næste historie blandt hundredtusindvis af lyd og e-bøger.
Fra 99 kr/måned efter prøveperioden. Afslut, når du vil.
En sommer fyldt med bøgerLyt og læs gratis i en hel måned
Det er et fucking eventyr!: Med DNA-forskeren på sporet af mennesket
Det er et fucking eventyr! er produceret direkte til lyd – DNA-forskeren og eventyreren Eske Willerslev fortæller selv, og Karsten Pharao har indtalt rammen om historien.
Eske Willerslev har om nogen været med til at kaste nyt lys over menneskets historie og vandringer ud over kloden. Her tager han os med på rejser til bl.a. Sibirien, USA og Kasakhstan, rejser der både har formet ham som menneske, og som har ledt til ekstraordinære videnskabelige opdagelser. Eskes liv er ikke gået stille for sig. Fra barnsben har en særlig drivkraft ført ham videre – fra dårlig i skolen til pelsjæger i Sibirien til international eliteforsker. Hans rejseberetninger starter i de helt unge år og handler om længslen efter et andet liv, om at træde ud i det ukendte og konstant at udfordre sig selv personligt og professionelt og skubbe til grænserne for det mulige både mentalt og fysisk. Undervejs har der været korsveje, og Eske fortæller om, hvordan han mere end én gang har været helt derude, hvor han har set døden i øjnene, og han har haft oplevelser, der rejser spørgsmålet, om der er mere mellem himmel og jord.
Det er et fucking eventyr! handler om at drages af udfordringer og beruses af nye opdagelser, når verden åbner sig, og man er fuldt ud i live. Tag med på eventyr, og lad dig opsluge af en anderledes lydfortælling, der er produceret direkte til dine ører.
Det er et fucking eventyr!: Med DNA-forskeren på sporet af mennesket er tilgængelig som lydbog og e-bog.
Det her kan andre lide ved Nextory
Skønt at kunne lytte til en god bog, når jeg sidder i bilen eller på flyet eller i toget.

Let at læse og godt, at man kan indstille baggrundsfarve og tegnstørrelse.

Hurtig og venlig kundeservice, godt udvalg og flot brugergrænseflade. Løbende udvikling af appen.

Tusindvis af bøger venter
Læs og lyt så meget du vil. Du vælger selv, hvornår du vil ændre eller afslutte abonnementet.
Sjovere end nogensinde med bøger
Mere en 11 000 læsere har givet Nextory 5 stjerne på App Store og Google Play.
Bogudfordr dig selv
Sæt egne læsemål og følg bogstatistikken med funktionerne Bogudfordringen og Læsedagbogen..
Bøger i serien Gyldendal Stereo
Andre har også læst
- Livsstil er en livsstil: En selvhjælpsbog der kan hjælpe dig til at hjælpe dig selv - med selvhjælp
- Jim: Fra cokepusher til undercover i Nordkorea
- Fire år i helvede
- Det er et fucking eventyr! - Drømmen - EP#01: Med DNA-forskeren på sporet af mennesket
- En historie om mennesket: Homo Sapiens og meningen med tilværelsen
- Ekspeditioner: Fra tundraen til savannen
Marie
2022-08-02
Wauw. Helt fantastisk indlevende. Kom ind under huden!
Pierre
2022-08-01
God men der kunne godt være mere kød på
Louise
2022-08-01
Historien om turen til Sibirien skulle filmatiseres! Medrivende og filosofisk beretning